Azory

Archipelag Azorów wyłania się z Oceanu Atlantyckiego prawie w połowie drogi między Europą i Ameryką Północną.

Azory

Grupa Zachodnia

Grupa zachodnia obejmuje wyspy Corvo i Flores - leżą około 1800 km od kontynentu północnoamerykańskiego.

Flores

Grupa Centralna

Grupa centralna jest największa, obejmuje wyspy Faial, Graciosa, Pico, São Jorge i Terceira.

Szczyt Pico

Grupa Wschodnia

Grupa wschodnia obejmuje wyspy Santa Maria i São Miguel, jest oddalona 1400 km od kontynentu europejskiego.

Jezioro Fogo


Corvo

Wyspa Corvo

Corvo to najmniejsza wyspa Azorów, ma 6,24 km długości i 3,99 km szerokości. Ma owalny kształt - rozciąga się z północy na południe, a jej powierzchnia wynosi 17,1 km2. Wyspę zamieszkuje 430 osób (2011 dane). Wyspy Corvo i Flores tworzą grupę zachodnią archipelagu. Corvo jest oddalone o 17,9 km od Flores. Najwyższy punkt wyspy ma wysokość 720 m, znajduje się w obszarze znanym jako Estreitinho.

Czarna Wyspa

Krajobraz Corvo wypełniony jest czarnymi kamiennymi murami, które wyznaczają granice własności. Szopy zbudowane z bazaltowych skał, są używane do przechowywania narzędzi stosowanych w rolnictwie oraz do przygotowania pasz, dodają czarne zabarwienie, które dało początek kolorowi przypisanemu tej wyspie. Cała wyspa Corvo odpowiada strukturze wulkanicznej, z kalderą na górze (tzw. Caldeirão) i około dwudziestu wtórnym stożkom wulkanicznym na jej bokach wewnątrz kaldery. Jest to zatem "wyspa wulkan", jedyna na archipelagu. Wzgórze Estreitinho jest najwyższym punktem wyspy Corvo ma wyskość 720 m, jest zdominowane przez krater Caldeirão.

Nie ma tutaj zbyt wiele lasów, jednak znajdziemy tutaj cedry i jałowce (który jest lokalnie zwany zimbro), a także sady z drzewami owocowymi, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu wyspy. Na obrzeżach Vila do Corvo - jedynym mieście na wyspie, pola rolne są częstym widokiem. Pola, zielone pastwiska, mieszają się z kolorami plantacji zbóż.Wulkaniczny krajobraz

Caldeirão jest głównym elementem krajobrazu wyspy. Ten wulkaniczny krater ma kształt eliptyczny przy czym jego średnica wynosi 2,3 km, jest głęboki na ok. 305 metrów. Wnętrze kryje dwa zniekształcone jeziora kraterowe i kilka małych stożków wulkanicznych. Zielonkawy mech pokrywa zbocza wokół pozostawiając miejsca z których szare skały dodają nowe cienie scenerii. Cisza, spokojny krajobraz charakteryzuje ten odległy zakątek Europy.Linia brzegowa

Cała wyspa jest otoczona wysokimi, stromymi klifami zwłaszcza na północy i zachodzie. Erozja powoduje poważne osunięcia skał i ziemi, odkrywa wiele bazaltowych grobli. Północno zachodnie wybrzeże wyspy Corvo jest pełne klifów wznoszących się na sto metrów i nagle kończących się w błękicie Oceanu Atlantyckiego. Oglądając kontury wybrzeża wyspy z punktów widokowych lub z łodzi patrzymy na obraz składający się z maleńkich zatoczek i wysepek.

Rejs wokół wyspy jest niezapomnianym przeżyciem, ujawniającym najbardziej niedostępne obszary. Pozwala zobaczyć piękne krajobrazy, wiele ptaków a także delfiny i wieloryby.Aktywność

Wyspa znana jest jako miejsce obserwacji ptaków. Corvo jest siedliskiem wielu gatunków ptaków, takich jak rybitwy, burzyki i gołębie azorskie. Ptaki wędrowne z Ameryki Północnej wykorzystują tą niewielką lokalizację pośrodku oceanu, podczas odpoczynku od długiego lotu.
Na wyspie poprawiły się warunki do nurkowania, istnieje wiele doskonałych do tego miejsc. Podjęto starania o zachowanie różnorodności istniejących rodzajów ryb. Rejsy po wyspie są jednym ze sposobów na poznawanie wyspy. Pływać można na plaży Praia da Areia, jest to także dobre miejsce na spacery i przejażdżki rowerowe. Przejażdżka rowerowa po wąskich uliczkach Vila do Corvo gwarantuje niezapomniane wrażenia.
MapaZdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitasores.com.