Azory

Archipelag Azorów wyłania się z Oceanu Atlantyckiego prawie w połowie drogi między Europą i Ameryką Północną.

Azory

Grupa Zachodnia

Grupa zachodnia obejmuje wyspy Corvo i Flores - leżą około 1800 km od kontynentu północnoamerykańskiego.

Flores

Grupa Centralna

Grupa centralna jest największa, obejmuje wyspy Faial, Graciosa, Pico, São Jorge i Terceira.

Szczyt Pico

Grupa Wschodnia

Grupa wschodnia obejmuje wyspy Santa Maria i São Miguel, jest oddalona 1400 km od kontynentu europejskiego.

Jezioro Fogo


Graciosa

Wyspa Graciosa

Graciosa ma 61,66 km2, 12,5 km długości i 7 km szerokości co daje wyspie lekko owalny kształt. Jest najbardziej na północ wysunięta wyspa z pośród pięciu wysp, które tworzą grupę centralną archipelagu Azorów. Oddalona o 37 km od São Jorge, która jest najbliżej położoną wyspą. Caldeira to najwyższy szczyt Graciosy, ma 405 metrów. Wyspę zamieszkuje ok. 4 400 osób (spis 2011).

Biała Wyspa

Widziana z powietrza Graciosa wygląda tak, jakby był to obszar rozciągnięty na morze, pocięty przez łagodne wzgórza. Caldeira osiąga wysokość 405 metrów i znajduje się w samym środku wyspy, jest najwyższym punktem Graciosy. Wyspa została zakwalifikowana przez UNESCO jako rezerwat biosfery. Graciosa jest drugą z najmniejszych wysp na archipelagu, z najmniej imponującym terenem: znajduje się tu kilka płaskich obszarów i wzgórz. Pedras Brancas (białe kamienie), Serra Branca (białe wzgórza ) oraz Barro Branco (biała glina) to miejscowości na wyspie, których nazwa związana jest z obecnością skał wulkanicznych, trachitu, który jest powszechny na wyspie a który to z upływem czasu, staje się białawy. To wszystko uzasadnia przydomek Białej Wyspy.


Wulkaniczny krajobraz

Graciosa da Caldeira jest najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu wyspy. Ma eliptyczny kształt, średnica wynosi od 0,8 do 1,6 km, a głębokość sięga 270 m. Wspinaczka do Furna da Maria Encantada (Jaskinia Maria Encantada) lub wejście na Calderę przez tunel, który zapewnia do niej dostęp pozwalają nam mieć przegląd obfitej i kwitnącej roślinności obejmującej krater, zupełnie innej niż na pozostałej części wyspy. Kryptomeria japońska, akacje oraz sosny pokrywają praktycznie wszystkie ściany kaldery i kontrastują z roślinnością innych części wyspy.

Imponująca jaskinia wulkaniczna Furna do Enxofre (Jaskinia Siarkowa) znajduje się niemal w centrum Caldeiry. Zejście do jaskini prowadzi poprzez "klatkę schodową" zbudowaną wewnątrz murowanej wieży ze 183 stopniami. W wieży znajdują się "okna" przez które, można zobaczyć co czeka na gości dalej. To jaskinia w kształcie olbrzymiego łuku podziemnego. Atmosfera jest pełna dźwięków kapania wody i zapachu siarki pochodzącego z fumarole wewnątrz jaskini, co przypomina o pochodzeniu tego wulkanu.

Z kolei Caldeirinha de Pêro Botelho to wulkaniczna jama o głębokości ok. 37 m. Miejsce to pozwala nam odtworzyć drogę Juliusza Verne'a do wnętrza Ziemi. Pomimo niepozornych rozmiarów eksploracja jest zarezerwowana dla doświadczonych badaczy.

Pico Timão (Szczyt Timão) jest jednym z największych stożków na wyspie Graciosa. Wraz z Ponta Lagoa - Arrochela (Lagoa - Arrochela Headland) jest efektem ostatniej erupcji wulkanicznej, która miała miejsce około 2000 lat temu.Linia brzegowa

Linia brzegowa oferuje wiele niezwykłych widoków. Wysokie i strome klify Serra Branca i Ponta da Restinga kontrastują z niskim wybrzeżem w zatokach Vitória, Folga, Barra i Porto Afonso, przez co zasługują na szczególną uwagę.

Latarnia morska Ponta da Barca jest najwyższą wieżą wśród wszystkich istniejących latarni na Azorach. Zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na Ocean Atlantycki, oraz małą skalistą wysepkę rzeźbione przez siły morza. Jasność słońca zwiększa surrealistyczny charakter Ilhéu da Baleia (Wyspa wielorybów), prawdziwy symbol wyspy Graciosa i całego archipelagu, który zamienił się w sanktuarium wielorybów.Aktywność

Graciosa jest oceniana jako wyjątkowe miejsce do uprawiania nurkowania, łowienia ryb a także do korzystania z kajaków i pływania wzdłuż jej brzegów. Zatoki Santa Cruz i Praia nadają się również do wioślarstwa, żeglarstwa i windsurfingu. Miejscowości Caparacho, Praia, Barro Vermelho i Calheta zapraszają do pływania i kąpieli.
Miejscowość Caparacho jest znane dzięki źródłom geotermicznym. Za pomocą nowoczesnej infrastruktury oferuje cudowny widok na Baixo Islet.
Wszystkie szlaki wiodące wokół Caldeiry, mogą być pokonane pieszo, rowerem lub konno. Niezależnie od środka transportu zawsze jest gwarancja panoramicznych widoków na skaliste zbocza i gminy pośród zielonych pastwisk. Zejście do jaskini Furna do Enxofre może być uzupełnione towarzystwem przewodnika podczas wizyt w kolejnych piętnastu jaskiniach na wyspie. Dziwne nazwy jaskiń, takie jak Pombas (gołębie), Bolos (ciasta), Lembradeira(przypomnienie kobiety), Castelo (zamek), Gato (cat), Cão (pies) lub Calcinhas (bielizna damska) wzmagają ciekawość.
MapaZdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitasores.com.