Azory

Archipelag Azorów wyłania się z Oceanu Atlantyckiego prawie w połowie drogi między Europą i Ameryką Północną.

Azory

Grupa Zachodnia

Grupa zachodnia obejmuje wyspy Corvo i Flores - leżą około 1800 km od kontynentu północnoamerykańskiego.

Flores

Grupa Centralna

Grupa centralna jest największa, obejmuje wyspy Faial, Graciosa, Pico, São Jorge i Terceira.

Szczyt Pico

Grupa Wschodnia

Grupa wschodnia obejmuje wyspy Santa Maria i São Miguel, jest oddalona 1400 km od kontynentu europejskiego.

Jezioro Fogo


Santa Maria

Wyspa Santa Maria

Santa Maria ma powierzchnię 97,42 km2 i około 5 500 mieszkańców (spis 2011), wyspa rozciąga się na 17 kilometrów długości i 9 km szerokości. Wraz z wyspą São Miguel, tworzy grupę wschodnią archipelagu Azorów i jest od niej oddalona o około 80 kilometrów. Pico Alto to najwyższy punkt wyspy, ma 587 metrów n.p.m.

Żółta Wyspa

Ponieważ jest wysunięta najbardziej na południe ze wszystkich wysp archipelagu ma cieplejszy, suchy klimat i mniejsze opady deszczu, co przyczynia się do większej suchości ziemi i roślinności, która jest żółtawa. Santa Maria jest również znana jako Wyspa Słońca.

Na wyspie znajdują się dwa obszary o zupełnie różnych właściwościach: płaski teren i niższe wysokości na zachodzie, gdzie znajduje się lotnisko i miasto Vila do Porto. Wschodnia część jest bardziej górzysta, charakteryzuje się bujną roślinnośią, tutaj też znajduje się Pico Alto, oferujący dobry widok na okolicę.

Santa Maria dzierży palmę pierwszeństwa w kilku kwestiach. Po pierwsze jest najstarszą wyspą archipelagu, wyłoniła się z dna morskiego około 10 milionów lat temu. Jej wiek i zróżnicowana przeszłość geologiczna są podstawą unikalnych cech geologicznych i krajobrazowych. Po drugie jako pierwsza spośród wysp azorskich została odkryta i osiedlona przez człowieka.Wulkaniczny krajobraz

Upływ czasu zmienił pierwotne gleby i stworzył prawdziwe cuda, takie jak Barreiro da Faneca. Wyróżnia je kolor wahający się od czerwonawo do jasno pomarańczowech, suchy wygląd i gliniasta natura. Były one formowane w warunkach pogodowych, które są bardzo różne od tego, co istnieje dziś na wyspie i na Azorach. Barreiro da Faneca, znana jako "Czerwona pustynia", zachwyca turystów swoją falistą, gładką powierzchnią z różnymi kolorami zalażnymi od pory dnia.

Na Poço da Pedreira wyrzeźbionym w Pico Vermelho kolor wyspy pozostaje bez zmian. W tym dawnym kamieniołomie, natura dała człowiekowi wolną rękę i umożliwiła powstanie stawu u podnóża starej strefy ekstrakcji, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Na Cabrestantes Bay, znajduje się niewielka odkrywka żółtawego, podwodnego tufu wulkanicznego; jest to najstarsza formacja geologiczna na całym archipelagu.

Osobliwość form wulkanicznych jest szczególnie imponująca przy wodospadzie Ribeira do Maloás, gdzie długa, wysoka ściana lawowych kolumn zaprasza nas do kontemplacji.

Podobne atrakcje można znaleźć na Cascata do Aveiro, 110 metrowym wodospadzie, lub z Ponta do Castelo gdzie znajduje się strzelista latarnia Gonçalo Velho, z której rozprzestrzeniają się długie, jasne promienie, które wydają się sięgać daleko w kierunku niewidzialnej Europy kontynentalnej.

Jako najstarsza wyspa Azorów, Santa Maria prezentuje zmiany poziomu Atlantyku od początków jego istnienia. Można to zaobserwować w Pedreira do Campo, gdzie strumień wapienia i bazaltu utworzony pod oceanem, posiada liczne skamieniałości organizmów morskich (takich jak muszle, koralowce i glony), które świadczą o geologicznej wartości wyspy sięgającej około pięciu milionów lat temu.

W kilku innych miejscach wyspy, skały osadowe zachowały skamieniałości organizmów morskich, które niegdyś zamieszkały wody wokół Santa Maria. Zęby rekinów, gąbki, jeżowce, kilka rodzajów muszli a nawet kości waleni są wśród skamieniałości, które można podziwiać w Centrum Interpretacji Dalberto Pombo, w samym sercu zabytkowego centrum miasta Vila do Porto.Linia brzegowa

Poszarpane wybrzeże wyspy z wysokimi skalistymi przylądkami, szerokimi zatokami, lśniącą krystaliczne czystą i spokojną wodą zaprasza do odkrycia zatok Cré, Raposo i Tagarete.

São Lourenço to piękna i delikatna zatoka, z wysepką Romeiro uzupełniona przez łaskawą obecność człowieka. Winnice, które skrupulatnie wspinają się pod górę, białe domy w pobliżu morza oraz działki rolne składają się na jeden z najbardziej urzekających widoków na Azorach.

Na plaży Formosa słońce świeci intensywnie na biały piasek pochodzący z białawych skał osadowych, które integrują stoki i uzasadniają przydomek "najczystszej plaży na Azorach". Długa, wąska plaża jest strzeżona przez ruiny Forte de São João Baptista (Fort Świętego Jana Chrzciciela) tworzy przejście pomiędzy niebieskim Atlantykiem i zieloną linią brzegową. Mniej żywiołowe, małe plaże Figueiral i aia de Lobos a także piaszczyste plaże Praínha i Sul zapraszają na chwilę odosobnienia.

Wulkaniczna natura wyspy ujawnia się w basenach pływowych w Maia oraz Anjos, które charakteryzują się doskonałą infrastruktura dla osób korzystających z morskich kąpieli.Aktywność

Biorąc pod uwagę warunki naturalne, zarówno pod względem pogody jak i geografii wyspa Santa Maria to najlepsze miejsce do pływania na całym archipelagu Azorów. Znajdziemy tutaj różne plaże i baseny gwarantujące doskonałe warunki do wypoczynku. Najbardziej znaną plażą jest Praia Formosa, gdzie można uprawiać surfing, windsurfing, narty wodne i żeglarstwo.

Rejs statkiem, poprzez jaskinie na wysepce Romeiro, jest najlepszym sposobem na podziwianie wspaniałego wybrzeża. Skały na brzegu są idealne do łowienia ryb, nurkowania i podwodnych połowów z włócznią. Na wyspie organizuje się także tradycyjne połowy z włócznią, a także łowienie dużych ryb na pełnym morzu.

Bardzo popularnym sposobem na aktywne spędzanie czasu jest paralotniarstwo, oraz zwiedzanie jaskiń. Z odpowiednim sprzętem wraz z przewodnikiem, możliwe jest zwiedzanie jaskiń takich jak Pombas i Anjos.
MapaZdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitasores.com.