Azory

Archipelag Azorów wyłania się z Oceanu Atlantyckiego prawie w połowie drogi między Europą i Ameryką Północną.

Azory

Grupa Zachodnia

Grupa zachodnia obejmuje wyspy Corvo i Flores - leżą około 1800 km od kontynentu północnoamerykańskiego.

Flores

Grupa Centralna

Grupa centralna jest największa, obejmuje wyspy Faial, Graciosa, Pico, São Jorge i Terceira.

Szczyt Pico

Grupa Wschodnia

Grupa wschodnia obejmuje wyspy Santa Maria i São Miguel, jest oddalona 1400 km od kontynentu europejskiego.

Jezioro Fogo


Terceira

Wyspa Terceira

Terceira jest drugą najbardziej zaludnioną wyspią Azorów, ma 56 437 mieszkańców (spis 2011). Ma 401,9 km2, 30,1 km długości i 17,6 km maksymalnej szerokości. Jest to wschodnia wyspa z pięciu, które stanowią centralną grupę. Jest oddalona o 37,9 km od najbliższej wyspy São Jorge. Najwyższy punkt wyspy ma 1 021 m n.p.m., znajduje się w Serra de Santa Bárbara.

Fioletowa Wyspa

W centralnej części wyspy znajduje się Guilherme Moniz Caldera krater o obwodzie 15 km. Na wschodzie znajduje się rozległy płaskowyż i niewielkie wzniesienie Serra do Cume. Na zachodzie znajduje się zarys gór Serra de Santa Barbara o wysokości 1023 metrów. Obejmuje jeziora, jaskinie oraz ukryte Misterios Negros (czarne tajemnice), które czekają na odkrycie.

Fioletowy lub liliowy kolor wyspy jest związany z wiszącymi kiściami wisterii i bzów. Kolory te można zobaczyć na niektórych fasadach budynków w Angra do Heroísmo.Wulkaniczny krajobraz

Ślady działalności wulkanicznej na wyspie Terceira osiągają spektakularne i osobliwe formy, które można łatwo zwiedzić. W podziemiach wyróznia się Algar do Carvão jest to komin wulkaniczny, który olśniewa ogromną przestrzenią. Z łukowatego sklepienia zwisają dziwne, niezwykłe i największe na świecie krzemionkowe stalaktyty. Gruta do Natal to jaskinia z kanału lawowego, na który skaładają się rozległe, proste i długie korytarze. Ścianyi sufit mają różne kolory i kształty, dzięki czemu przekształcają się z jaskini w mistyczne miejsce. Na zewnątrz znajduje się Furnas do Enxofre są to jaskinie będące wymownym świadectwem siły azorskich wulkanów. Krajobraz jest pełen fumaroles, otoczony czerwoną ziemią kontrastującą z zielenią mchu. Jest tutaj ciepło w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach siarki.

Wspinając się na wzgórze Monte Brasil nie jesteśmy świadomi, że wchodzimy na stary wulkan, który "zaczyna" się w morzu - największy i najlepiej zachowanym na Azorach - ciesz się wspaniałaymi widokami na miasto i zatokę Angra do Heroísmo. Będąc na szczycie Serra do Cume można zrozumieć geometrię wyspy Terceira, często wyznaczoną przez ręce człowieka: pastwiskami, kamiennymi murami i płotami z hortensji. Z punktu widokowego Facho, gdzie znajduje się imponujący Imaculado Coração de Maria, rozlega się wyjątkowy widok na plażę, przystań i domy Praia da Vitória i całej równiny Lajes.Linia brzegowa

Plaża Praia da Vitória, najważniejszana wyspie świetnie łaczy historię z zabawą, miejski gwar z izolacją i słońce z ciepłą wodą. Znajduje się tutaj wiele basenów lepiej lub gorzej wyposażonych: Porto Martins, Biscoitos, Negrito i Silveira. Przylądki i zatoki Quatro Ribeiras, Salga, Mina lub Fanal zaznaczają linię brzegową Terceiry i rzadkie piękno krajobrazu.

Linia brzegowa zachodniej części wyspy jest bardziej liniowa, charakteryzuje się wysokimi klifami, które opadają nagle w głąb oceanu, gdzieniegdzie przerwana przez przylądki. Ponta do Raminho lub Ponta do Queimado z latarnią morską Serreta są tego wyraźnymi przykładami. Podobnie jak obszar Lagoa da Fajãzinha w Agualva, zaprojektowany przez mądrą naturę.Aktywność

Algar do Carvão i Gruta do Natal to dwie jaskinie, które oferują niezwykłe doświadczenia speleologiczne. Ci, którzy chcą zbadać te i inne jaskinie na wyspie mogą skorzystać z pomocy przewodnika. Wspinaczka górska to kolejny sport na wyspie, można ją uprawiać w Chanoca, Chupa Cabras i Grota do Medo. Na wyspie można spacerować, korzystać z wycieczek rowerowych, rowerów górskich, jazdy konnej, a nawet jazdy na ośle. Na wyspie jest Parque Aventura (Adventure Park) w Quinta do Galo. Ponadto można korzystać z wycieczek samochodem terenowym czy quadem oraz poznać uroki paralotnirstwa, a także skorzystać z klubu Golf Club of Terceira.

W Praia da Vitória można uprawiać surfing, windsurfing oraz narty wodne. Istnieje równiez możliwość wypożyczenia żaglówki lub kajaku. Ponadto można wybrać się na rejs połączony z oglądaniem wielorybów i delfinów. Wybrzeże Terceiry to również dobre miejsce dla rybołówstwa morskiego. Na wyspie jest klika profesjonalnych firm specjalizujących się w obsłudze nurków, a także oferujących naukę nurkowania. Naturalne baseny znajdują się w Salgueiros, Silveira, Negrito, Quatro Ribeiras, Biscoitos i Porto Martins.
MapaZdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitasores.com.